Jak ocenić autentyczne dokumenty kolekcjonerskie - sprawdzone metody

Historia dokumentów kolekcjonerskich w Polsce jest krótka, ale intensywna. Nie ma się co dziwić - to ciekawe i nietypowe gadżety, które potrafią zachwycić precyzją wykonania i podobieństwem do oryginałów. Jednak rynek jest pełen produktami o niejednolitej jakości, a różnice w cenie potrafią być istotne. Jak więc rozpoznać rzeczywiście najwyższej jakości dokument kolekcjonerski?

Pierwszą i bardzo podstawową cechą wysokiej jakości dokumentów kolekcjonerskich jest materiał, z którego zostały wykonane. Dokumenty zrobione są na poliwęglanu, czyli orginalnym materiale z którego robi się prawdziwe dokumenty. Poliwęglan to taki tworzywo, który jest mocniejszy od typowego PCV, trudniej się wygina, mniej czuły na ciepło.

Ta metoda sprawia, że dane są składnikiem struktury dokumentu, a nie tylko nadrukiem na jego powierzchni. Dokumenty wykonane z PCV są tańsze, ale ich standard jest o wiele słabsza.

Jak przesuniesz palcem po wierzchu dokumentu - jeżeli czujesz delikatne nierówności w miejscach gdzie są dane, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z grawerowaniem laserowym. Solidny dokument kolekcjonerski powinien mieć: Grawerowanie laserowe danych. Nadruk UV to specjalny bajer, który dostrzegasz tylko pod lampką UV. Po oświetleniu dokumentu taką lampą, powinny ujawnić się ekstra elementy, takie jak symbole, napisy czy wzory, które są niezauważalne w standardowym świetle.

dowód kolekcjonerski

Następną ważną cechą dokumentów topowych są elementy wyczuwalne, które możecie poczuć dotykiem. Te szczegóły nie tylko podnoszą poziom dokumentu kolekcjonerskiego, ale również wskazują o zaawansowanej technologii wykorzystanej do jego wykonania. Do kluczowych zabezpieczeń tego typu zaliczamy: Farba OVI (Optically Variable Ink) - zmienia kolor w zależności od kąta widzenia. Najlepsze modele posiadają aż atrapy chipów RFID, które w prawdziwych paszportach przechowują dane osobowe. W najlepszych dokumentach kolekcjonerskich odzwierciedlenie kolorów powinno wynosić prawie 100% kompatybilności z pierwowzorem. Tanie falsyfikaty albo w ogóle nie posiadają nadruku UV, albo jest on wykonany niedbale.

Szczególny element w polskim prawie jazdy (kolekcjonerskim również!), jaki daje efekt trójwymiarowości. To jeden z trudniejszych do wykonania elementów, dlatego wiele słabych dokumentów kolekcjonerskich albo w wcale go nie posiada, albo jest on wykonany w metodę podstawowy, bez efektu 3D. Bogactwo propozycji sprawia, że selekcja właściwego produktu może okazać się nie lada problemem. Poświęć uwagę, czy różne elementy dokumentu są ze sobą zharmonizowane, czy też pewne zdają się dodane "na gwałt" lub odstawać standardem od innych. Ten element jest specjalnie ważny w przypadku paszportów kolekcjonerskich, które powinny posiadać właściwą wagę papieru i wytrzymałość oprawy.

Końcową, ale nie mniej ważną cechą najwyższej jakości dokumentów kolekcjonerskich, jest opcja ich weryfikacji przed zakupem. Ta metoda świadczy o zaufaniu producenta co do standardu swoich produktów i pozwala klientowi na kontrolę, czy dowód kolekcjonerski wypełnia jego wymagania. Rozpoznanie najwyższej jakości dokumentu kolekcjonerskiego nie jest trudne, jeżeli orientujesz się, na co kierować koncentrację. Trzeba mieć na uwadze, że dokumenty kolekcjonerskie to interesujące gadżety, a ich poziom wprost przekłada się na radość z ich kolekcjonowania.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *